Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Biblioteka Publiczna w Chotczy

Historia KGW

Koło Gospodyń Wiejskich ,,Tymienianki’’ w Tymienicy Starej

Koło prowadzi swoją działalność w oparciu o ustawę z dnia 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich. Rozwija kulturę ludową, w szczególności kulturę lokalną i regionalną.

 

HISTORIA:

  • 1978 r.  - powstaje Koło Gospodyń Wiejskich w Tymienicy pod kierownictwem Zdzisława Furmanka. Koło działa 13 lat w składzie liczącym 19 osób (15 kobiet, 4 mężczyzn). Trzyosobowa kapela w składzie: Tomasz Urbanek (harmonia trzyrzędowa), Stanisław Mirowski (skrzypce), Bogdan Rolnik (bęben). Przy kole gospodyń wiejskich został utworzony zespół dziecięcy, w skład którego wchodziło 8 osób (4 dziewczynki i 4 chłopców).
  • Głównym celem koła była popularyzacja kultury ludowej i dbałość o tradycję. Myślą przewodnią koła stało się ocalenie od zapomnienia pieśni ludowych, zwyczajów i obrzędów.  
  • 1979 r.  – Koło Gospodyń Wiejskich z Tymienicy podczas audycji w Radiu Kielce w cyklu ,,Z fonoteki naszego regionu’’. W audycji zaprezentowano pieśni ludowe i tzw. ośpiewanie kury w widowisku weselnym oraz wierszowaną mowę do Pani Młodej wyjeżdzającej do ślubu. W tym samym roku zespół wystąpił na Dniach Kolberga w Przysusze i otrzymał nagrodę.
  • Przerwa w działalności koła (lata 90. XX w.  i początek XXI w.).
  • 2010 r. – reaktywacja Koła Gospodyń Wiejskich w Tymienicy i odtworzenie zespołu śpiewaczego z inicjatywy Urzędu Gminy w Chotczy i Biblioteki Publicznej w Chotczy, która rozpoczęła realizację projektu ,,Reaktywacja i rozwój kół gospodyń wiejskich na terenie gminy’’. Zespół przyjmuje nazwę ,,Tymienianki’’ i określa się jako śpiewaczo-obrzędowy. Prowadzenie artystyczne ponownie przejmuje Zdzisław Furmanek, nadzór i pomoc merytoryczną nad programem sprawuje Adolf Krzemiński, natomiast pomoc finansową przekazuje Urząd Gminy w Chotczy.

 

Każdego roku ,,Tymienianki’’ występują na:

- Mazowieckim Przeglądzie Folkloru podczas Dni Kolberga w Przysusze

- Festiwalu Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej w Lipsku

- Biesiadzie Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych w Zwoleniu

i wielokrotnie na innych przeglądach tj.:

- Diecezjalnym Przeglądzie Zespołów Ludowych w Zakrzewie (2011, 2012)

- Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Obrzędowych w Zaborowie (2012, 2017)

- Przeglądzie Ludowej Pieśni Obrzędowej w Mirowie (2016, 2017)

- Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie (2014)

- Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu (2011, 2017)

- na dożynkach powiatowo-gminnych w Ciepielowie, Chotczy, Siennie, Rzeczniowie, Pawłowicach i Lipsku

- Przeglądzie Zespołów Ludowych w Bałtowie (Bałtów na ludowo 2018)

- Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie (2012)

- Staropolskim kolędowaniu ‘’Radom 2017’’ w LCK w Lipsku

- Festiwalu Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Starej Błotnicy (2019)

- Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich ,,Polska od kuchni'': 2021 w Muzeum Wsi Radomskiej, 2022 w Płońsku

 

W 2010 roku zespół śpiewaczo-obrzędowy „Tymienianki” uczestniczy w licznych przeglądach, spotkaniach, pielęgnuje tradycję pokazując młodemu pokoleniu dawne obrzędy i zwyczaje. Członkowie i członkinie koła podejmują się działalności teatralnej. Nagrania video prezentują zwyczaje i obrzędy oraz pieśni związane z tradycją ludową naszego regionu. Scenariusze do przedstawień opracowuje kierownik koła. Pierwszy występ odbył się w grudniu 2012 r. Była to ,,Tradycyjna wigilia’’. Nagranie video tego spektaklu i reportaż ,,Wigilia prawdziwie tradycyjna’’ dla dziennika ,,Co za dzień’’ wykonał Adolf Krzemiński. Płyty z filmami i tradycyjnymi kolędami, a także fotoksiążki KGW dostępne są w Bibliotece Publicznej w Chotczy.

Od samego początku z grupą dorosłych ,,Tymienianek’’ występują dzieci i młodzież. Prezentują się jako ,,Małe Tymienianki’’ i ,,Młode Tymienianki’’. Zmiany osobowe, które zaszły na przestrzeni ostatniej dekady, są znaczące. Swoją ,,przygodę’’ z zespołem rozpoczęło dwadzieścioro młodych osób.

Za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego ,,Tymienianki’’ otrzymały w dniu 15 sierpnia 2018 r. Medal Pamiątkowy PRO MASOVIA przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Aktu nadania dokonał Wójt Gminy Chotcza – Janusz Witczak oraz Przewodniczący Rady Gminy – Krzysztof Śmietanka podczas uroczystości jubileuszu 40-lecia istnienia i działalności KGW ,,Tymienianki’’ z Tymienicy. Tak zaszczytne odznaczenie zostało przyznane za wiele lat pracy na rzecz propagowania ludowej tradycji, ciągłego szerzenia szeroko pojętej kultury, podtrzymywania tradycji oraz za dbanie o dziedzictwo kulturowe.

W dniu 4 sierpnia 2019 r. ,,Tymienianki’’ z Tymienicy, w dowód uznania za wieloletnią działalność kulturalną, otrzymują instrumenty muzyczne: akordeon (2), skrzypce (6), pulpity muzyczne (6). Aktu wręczenia dokonał Wójt Gminy Chotcza podczas Pikniku Strażackiego i XIII Pikniku Nadwiślańskiego Bliżej Natury w Chotczy. Od tego dnia zaczyna się tworzyć grupa młodych instrumentalistów. Nauczycielami gry zostają członkowie koła: Janina Lasek (skrzypce) i Zdzisław Furmanek (skrzypce, akordeon). Już we wrześniu 2020 r. młodzi muzycy wystąpili w filmie ,,Tymienianki. Tradycyjne kolędy polskie’’, podczas nagrywanego programu świątecznego ,,Z kolędą na Ty'’.

Na początku roku 2020 Koło dokonało wpisu do Krajowego Rejestru KGW prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i otrzymało dotację z budżetu państwa na swoje cele statutowe. Po zarejestrowaniu koła skład przedstawia się następująco: 17 członków zwykłych, 5 członków honorowych oraz 3 dzieci.

W 2021 roku KGW ,,Tymienianki’’ po raz pierwszy wzięły udział w konkursie artystycznym Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich ,,Polska od kuchni’’, zorganizowanym w Muzeum Wsi Radomskiej, zajmując II miejsce w województwie mazowieckim.

KGW ,,Tymienianki’’ zajmuje się także działalnością kulinarną. Wyroby kulinarne tj.: ciasta, pierogi, nalewki, wina i gołąbki zawsze cieszyły się ,,wzięciem’’ na stoisku podczas jarmarku wielkanocnego czy kiermaszu bożonarodzeniowego przy Lipskim Centrum Kultury. Tradycyjne wyroby kulinarne ,,Tymienianek’’ były też prezentowane podczas pikniku rodzinnego ,,Miodowe Lato’’ w Lipsku (2014 r.), festynu ,,Smaki tradycji’’ w Lipsku (2014 r.), pikniku w Chotczy ,,Smaki regionu’’, na piknikach organizacji pozarządowych w Lipsku, Siennie, Rzeczniowie oraz podczas corocznego spotkania w LCK ,,Przy biesiadnym stole’’. W 2020 r. KGW ,,Tymienianki’’ wzięły udział w konkursie ,,Smaki południowego Mazowsza’’ zgłaszając kopytka po dworsku jako potrawę konkursową. Otrzymały wyróżnienie i nagrodę. W tym samym roku członkowie Koła uczestniczyli w warsztatach kulinarnych z cyklu ,,Zdrowa żywność’’, podczas których nauczyli się jak zdrowo przygotowywać potrawy.  W 2021 roku KGW ,,Tymienianki’’ gościły w Muzeum Wsi Radomskiej z potrawą z ziemniaka podczas Święta Ziemniaka. W październiku 2021 roku członkowie Koła uczyli się robić koktajle i gofry.

Od momentu zarejestrowania w 2020 roku, KGW ,,Tymienianki’’ prowadzi niezwykle ożywioną działalność artystyczną, kulinarną i warsztatową. W 2022 roku Koło znalazło się w półfinale konkursu kulinarnego Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich ,,Polska od kuchni’’ w Płońsku. Jako potrawę konkursową KGW zgłosiło żeberka duszone w kapuście, za którą otrzymało wyróżnienie.

W 2022 roku KGW ,,Tymienianki’’ rozpoczęło współpracę z Domem Seniora w Kijance, a także uczestniczyło w licznych spotkaniach z pensjonariuszami z Lipskiego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego oraz z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Lipsku.

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek

   800 - 1600

Wtorek - Piątek 

730 - 1530

Sobota  800 - 1200

TERMINARZ OTWARCIA W SOBOTY

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny